El. podlahové vykurovanie - Viete, že...

  Úsporná a ekonomická prevádzka    

Je niekoľko dôvodov, pre ktoré je elektrické podlahové vykurovanie zdrojom tepla s nízkymi prevádzkovými nákladmi:

  • teplo sa šíri smerom od podlahy nahor. To preto cítime optimálny tepelný komfort, pretože ako sa hovorí máme    "nohy v teple". Z toho vyplýva, že nie je potreba priestor vykurovať na takú teplotu, ako pri klasických       radiátoroch. Podlahovým kúrením dosiahneme komfortnú tepelnú pohodu pri teplote v miestnosti o 2-3 °C nižšej v porovnaní s klasickým vykurovaním. Prakticky to znamená 15-20% úsporu energie.
  • individuálna a vysoko efektívna regulácia jednotlivých miestností zvyšuje úsporu
  • krátky čas nábehu kúrenia oproti teplovodným systémom
  • cenu elektrickej energie si môžete optimálne nastaviť výberom z rôznych taríf a v dnešnej dobe aj výberom  vhodného distribútora. Preto už dnes neplatí, že elektrická energia je na účel vykurovania drahá
  • veľmi efektívne pracujúca regulácia systému, ktorá zvyšuje úspory 
  • platí zásada, že zlá alebo žiadna tepelná izolácia prevádzku predražuje


Príklad prevádzkových nákladov na priemernú kúpeľňu s elektrickým podlahovým vykurovaním o ploche 2m2(pre výpočet je použitá rohož TF 170/2m2)

Podlaha v kúpeľni je teplá priemerne 5 hodín denne (2 hodiny ráno a 3 hodiny večer).

Vykurovacia rohož je z tejto doby zapnutá približne 3,5 hodín čistého času.

Po dobu 1,5 hodiny je dlažba naakumulovaná teplom a sála.

Priemernú dennú spotrebu spočítame:

3,5h (doba zapnutia rohože) x 0,34 kW (odber/spotreba rohože 2m2) x 0,146 Eur (cena za kWh energie) = 0,173 Eur denne.

Priemernú ročnú spotrebu spočítame:

0,173 Eur (denná spotreba) x 365 = 63,14 Eur za rok

(cenu za prevádzku sa môže líšiť podľa zvolenej tarify. Pre výpočet bola použitá jedna z vyšších sadzieb 0,146 Eur / kWh, pričom optimálnym nastavením tarifov je možné z tejto čiastky ušetriť až 30 %)


 Nízke obstarávacie náklady

Pri zaobstaraní elektrického vykurovania môžete ušetriť desiatky percent nákladov oproti klasickému systému.


Bezúdržbová a dlhodobá prevádzka

Ak sú zachované zásady správnej inštalácie, tak po začatí prevádzky elektrického podlahového vykurovania nie sú po celú dobu jeho prevádzky nutné žiadne servisné zásahy ani preventívne prehliadky. Nič sa nezanáša, nič sa nečistí, neohrieva sa kvapalina, nič sa nezavzdušní a nič nekoroduje. Vykurovací kábel jednoducho hreje, keď je potreba.

Platí všeobecné pravidlo, že životnosť elektrického podlahového vykurovania je rovnaká ako životnosť bežnej elektrokabeláže, a môže teda presahovať aj polstoročie.


Jednoduchá inštalácia

Elektrické podlahové vykurovanie sa inštaluje veľmi ľahko do flexibilnej lepiacej zmesi priamo pod podlahu. Vykurovacie hliníkové fólie sa dokonca len suchou cestou pokladajú pod plávajúcu podlahu. Vonkajšie káble a rohože sa jednoducho ukladajú do piesku pod dlažbu. Všetky zapojenia všetkých produktov spočíva v napojení konektorov k termostatu.

A to je všetko... môže byť niečo jednoduchšieho?


Komfortná prevádzka

Termoregulačný systém ľudského organizmu je nastavený tak, že sa cíti v optimálnej pohode, keď sú v teple končatiny najvzdialenejšie od srdca. Keď cítime chlad od nôh, nepomôže ani prekúrená miestnosť. Keď cítime chlad od nôh, nie je naša pohoda zďaleka optimálna.


Hygienická prevádzka

  • podlahové kúrenie je nízkoteplotný celoplošný zdroj vykurovania (cca 26 °C), preto nevíri prach ako klasické radiátory (cca 55 °C)
  • z rovnakého dôvodu je ľahké udržiavať optimálnu relatívnu vlhkosť vzduchu, pretože ho vysokoteplotné radiátory nevysušujú
  • koniec s vlhkou podlahou v kúpeľni alebo na chodbe. Podlahové kúrenie spoľahlivo zabezpečí suchú podlahu, ktorá sa tiež ľahko udržuje v čistom stave